חדשות שיט - עמוד הבית
Switch Language to English מודעות לוח - יאכטות - אפשרויות פרסום ספריית מאמרים בנושא שיט הפניית שאלות למומחי שיט אינדקס אתרי השיט של ישראל ואתרי שיט עולמיים מזג אויר במזרח הים התיכון מרינות במזרח הים התיכון אינדקס מקצועות השיט פורום שיט וימאות


ספריית מאמרי שיט

 
נושאי המאמרים : מפרשים ומפרשנות
 

השחיפים ואיך הם עוזרים בשיט

 

מאת: גדעון שמואלי - צ'ונלה

כדי למנוע את ניפנוף השפה האחורית של המפרש (דבר שמקטין את יעילות תיפקודו) מייצבים אותה בעזרת השחיפים. השחיף הוא סרגל או צינורית, מעץ או מפלסטיק, המוחדר לשקית מתאימה שתפורה בשפה האחורית של המפרש. השחיף מאובטח בטכניקות שונות, כנגד שליפה לא רצויה מהשקית.

מערכת השחיפים במפרש, מאפשרת גם להגדיל את שטח המפרש כדי 20% - על ידי הקניית צורה קשתית לשפה האחורית. לכל מפרש קיימים מספר שחיפים באורך שונה. קיימים גם שחיפים לכל רוחב המפרש, שחיפים כאלה מאפשרים לשפר את צורתו האירודינמית של המפרש בהתאם לתאי הרוח הקיימים.

כדי לאפשר את ליפוף המפרש, למטרות קיפול או צימצום (לתורן או למנור) פותחו שחיפים המוחדרים לשקיות אורכיות, במקביל לתורן או למנור. גם במפרשי חלוץ גדולים ומשופרים, יש אפשרות להוסיף שחיפים, למניעת ניפנופים ולשיפור צורת המפרש.
כדי לאפשר את ליפוף החלוץ על הוונטה הקידמית לצורך צימצום, מתקינים לשקית השחיף צורה קשתית, המאפשרת את ניוד השחיף בתוך המפרש בהתאם לצורך.

השחיף איננו פותר את בעיית הניפנוף במפרש פגום או בלוי. במפרשים קשיחים חדישים בעיית הניפנוף לא קיימת.

 

עוד מאמרים בנושא: מפרשים ומפרשנות

 
 
כל הזכויות שמורות לחדשות שיט © sailing-news.co.il וובמאסטר | מודעות לוח | אתרי שיט | פרסום באתר