חדשות שיט - עמוד הבית
Switch Language to English מודעות לוח - יאכטות - אפשרויות פרסום ספריית מאמרים בנושא שיט הפניית שאלות למומחי שיט אינדקס אתרי השיט של ישראל ואתרי שיט עולמיים מזג אויר במזרח הים התיכון מרינות במזרח הים התיכון אינדקס מקצועות השיט פורום שיט וימאות


ספריית מאמרי שיט

 
נושאי המאמרים : ימאות כללית ובטיחות שיט
 

העוגן הצף והישרדות בים סוער

 

מאת: גדעון שמולי - צ'ונלה

העוגן הצף הוא ציוד חובה בכל ספינה ושימושיו רבים ומגוונים: הישרדות בתנאי-ים קשים, היגוי חירום, האטת קצב התקדמות והחפת חירום בים גלי.

בתנאי ים קשים ניתן לבחור בין שלושה מצבי הישרדות:

1. עמידה עם החרטום על מול הסערה. הדבר מבוצע בעזרת העוגן הצף המבוסס על שטח התנגדות גדול במים. העוגן הצף קיים בצורות שונות בדרך כלל מעוצב כשרוול בצורה קונית קטומה או בצורת מיצנח פרוס מבד חזק. תפקידו של העוגן הצף להוות נקודת אחיזה רכה במים, על ידי כך להבטיח את ייצוב החרטום אל מול הרוח והגלים ואת ספיגת חבטות המשיכה תוך סחיפה איטית.

2. עמידה עם הירכתים אל מול הרוח והגלים, תוך כדי בריחה ממוקד הסערה. הדבר מבוצע בעזרת עוגן ניגרף, היכול להיות בצורת עוגן צף מוקטן או מעוצב בצורות מיוחדות המאיטות את זרימת המים דרכן: רצועות היפרבוליות, תריסים אופקיים או בצורת טורפידו בעל מבוכים פנימיים מפותלים. כתחליף לעוגן ניגרף יכול לשמש כל דבר המסוגל לגרום חיכוך משמעותי במים תוך כד גרירה: חבל ארוך, דלי מחוזק, מיפרש מקופל או כל משטח התנגדות.

3. אטימת הספינה וסגירת כל הפתחים, התכרבלות ותפיסת מכסה בתוכה והפקרתה לחסדי הים והרוחות. דבר זה כמובן אפשרי רק כאשר מרחב -ים גדול פתוח לכיוון ההיסחפות. חיי ספנים רבים ניצלו הודות לטקטיקה פסיבית זאת ושמירה על הכוחות, יותר מאשר נקיטת פעולות מבוהלות תוך אפיסת כוחות ואובדן אפשרי.

 

עוד מאמרים בנושא: ימאות כללית ובטיחות שיט

 
 
כל הזכויות שמורות לחדשות שיט © sailing-news.co.il וובמאסטר | מודעות לוח | אתרי שיט | פרסום באתר