חדשות שיט - עמוד הבית
Switch Language to English מודעות לוח - יאכטות - אפשרויות פרסום ספריית מאמרים בנושא שיט הפניית שאלות למומחי שיט אינדקס אתרי השיט של ישראל ואתרי שיט עולמיים מזג אויר במזרח הים התיכון מרינות במזרח הים התיכון אינדקס מקצועות השיט פורום שיט וימאות


ספריית מאמרי שיט

 
נושאי המאמרים : ימאות כללית ובטיחות שיט
 

גאות ושפל - מעניין וחשוב לדעת !

 

מאת: גדעון שמואלי (צ'ונלה)

תופעת הגאות והשפל (בשפה מקצועית: כרית) נובעת בעיקר מכוח המשיכה של הירח. השמש, עקב מרחקה העצום מכדור הארץ, מחזקת או מחלישה את השפעת הירח. כאשר כוחות המשיכה (ירח, שמש) פועלים בכיוונים זהים, הכרית היא מכסימלית (Spring Tide) וכאשר הם פועלים בכיוונים מנוגדים הכרית היא מינימלית (Neap Tide)

עקב כוח המשיכה של הירח, עולה מפלס המים בקטע כדור הארץ הקרוב לירח (HW-Heigh Water) . בצד הנגדי של כדור הארץ (180 מעלות) קיימת גם כן גאות עקב הכוח הצנטריפוגלי המאזן, הנוצר מתנועתו הסיבובית המהירה של כדור הארץ. בניצב לכיוון הגאות (90 מעלות לכל צד) נוצר שפל (LW-Low Water) ,עקב "בריכת" המים אל עבר אזור המשיכה.
לסיכום: על פני כדור הארץ קיימים בכל רגע נתון, גאות בשני קוי אורך מנוגדים ושפל בשני קוי אורך מנוגדים הניצבים זה לזה. עוצמת הכרית תלויה במבנה כדור הארץ באותו אזור. לדוגמא: באזורינו הפרש המפלס בין הגאות לבין השפל הוא כחצי מטר לאומת זאת בתעלה האנגלית מגיע לכדי עשרה מטר.

עקב תנועתו הסיבובית של כדור הארץ לגבי הירח, עובר כל קו אורך ביממה אחת (24 שעות) את ארבעת המצבים. כלומר, בין גאות לבין שפל בנקודה מסוימת, קיים הפרש של כשש שעות.

ההפרשים במיפלס-הים, יוצרים זרמי מים בהתאם, המכונים זרמי כרית. במפות הימיות מופיעים הנתונים של עוצמת וכיווני הזרמים וכן טבלאות כרית של האדמירליות הבריטית.

לשאלות והבהרות ניתן לפנות לכותב המאמר באמצעות מדור המומחים באתר (שאלות).

 

עוד מאמרים בנושא: ימאות כללית ובטיחות שיט

 
 
כל הזכויות שמורות לחדשות שיט © sailing-news.co.il וובמאסטר | מודעות לוח | אתרי שיט | פרסום באתר