חדשות שיט - עמוד הבית
Switch Language to English מודעות לוח - יאכטות - אפשרויות פרסום ספריית מאמרים בנושא שיט הפניית שאלות למומחי שיט אינדקס אתרי השיט של ישראל ואתרי שיט עולמיים מזג אויר במזרח הים התיכון מרינות במזרח הים התיכון אינדקס מקצועות השיט פורום שיט וימאות


ספריית מאמרי שיט

 
נושאי המאמרים : מצבי חרום והצלה
 

EPIRB - מצוף קטן שמציל נפשות!

 

מאת: גדעון שמואלי - צ'ונלה

EPIRB- (Emergency Position Indicating Radio Beacon) זוהי למעשה משואת רדיו (משדר קטן) בצורת מצוף, המסוגל לשדר אותות רדיו מיוחדים. אותות הרדיו נקלטים על ידי: תחנות חוף, כלי שיט, כלי טיס ולווינים ומאפשרים את זיהוי מיקום המצוקה. יש מצופי EPIRB המצוידים במכשיר GPS פנימי המסוגל לשדר את אות המצוקה בליווי מיקום גיאוגרפי לציון מיקום המצוקה.

אופן ההפעלה של המצוף נעשה בצורות שונות:
א. הפעלה ידנית ברגע נטישת הספינה.
ב. הפעלה אוטומטית על ידי טבילה במים בעומק מסוים.
(למניעת הפעלה מקרית על ידי נתזי מים או גשם).

קיימים סוגים שונים של EPIRB ע"פ מטרת השימוש והטווח הרצוי:
1. מצוף המשדר אות מצוקה למערכת גילוי לווינית (טווח גלובלי).
2. מצוף המשדר אותות מצוקה לביות ע"י מגלה כיוון אלחוטי RDF (טווח בינוני)
3. מצוף המשדר אותות מצוקה ברגע שקרן מק"ם פוגעת בו (טווח בינוני)
4. מצוף EPIRB אישי הצמוד לאדם. המצוף מופעל ברגע נפילת האדם לים. על הספינה נימצא מקלט מותאם המשמיע אזעקה ומפעיל את מערכת "אדם בים"MOB במכשיר ה- GPS של הספינה (טווח קטן).

מצופי החרום EPIRB פועלים בכל נקודה על פני כדור הארץ כולל באזורנו. אותות המצוקה נקלטים ע"י לווינים ומועברים לתחנות חוף - בישראל נקלט השידור ע"י חיפה רדיו, שמעביר את קריאת המצוקה לכוחות חיפוש והצלה, קרי: חיל הים, חיל האויר ומשטרת החופים. במזרח הים התיכון אירעו מספר מיקרים שבהם נקלטו תשדירי מצוקה של ה- EPIRB ע"י חיפה רדיו וטופלו ביעלות על ידי הגורמים המתאימים.

ברחבי העולם ובמיוחד בשיוטים ותחרויות בינלאומיות מהווה מצוף הEPIRB- ציוד חובה בכל כלי השיט. המצוף הקטן רשם לזכותו מבצעי הצלה חשובים ביותר שזכו לחשיפה תקשורתית גדולה. בישראל עדין אין חובה ליאכטות להצטייד במצוף החירום, אם כי מספר יאכטונרים רכשו את המצוף מרצונם החופשי.
יש להניח שכאשר יכנס לתוקפו בשנת 2005 החוק המחייב לרכוש את מכשירי הGMDSS- יכנס לשימוש כציוד חובה גם הEPIRB - .

 

עוד מאמרים בנושא: מצבי חרום והצלה

 
 
כל הזכויות שמורות לחדשות שיט © sailing-news.co.il וובמאסטר | מודעות לוח | אתרי שיט | פרסום באתר