חדשות שיט - עמוד הבית
Switch Language to English מודעות לוח - יאכטות - אפשרויות פרסום ספריית מאמרים בנושא שיט הפניית שאלות למומחי שיט אינדקס אתרי השיט של ישראל ואתרי שיט עולמיים מזג אויר במזרח הים התיכון מרינות במזרח הים התיכון אינדקס מקצועות השיט פורום שיט וימאות


ספריית מאמרי שיט

 
נושאי המאמרים : שיט, ניווט ואתרים מעניינים
 

מדידת מהירות בכלי שיט וקצת היסטוריה.

 

מדידת מהירות בכלי שיט הינה נושא היסטורי כמו כלי השיט עצמם. מדידת המהירות היתה חשובה תמיד מאחר והעניין קשור עם הניווט בים. כאשר רצו הספנים הקדמונים לדעת מתי יגעו ליעדם, מהירות השיט וכיוון ההפלגה (מצפן) היו מאפשרים לחשב זאת.

"מד המהירות" הראשוני בים, היה מתקן פשוט למדי. חבל ארוך, שעליו ניקשרו קשרים במרחקים קבועים, בקצה בחבל ניקשר בול עץ. בזמן השיט הקפטן היה נותן פקודה לימאי לזרוק את בול העץ לים, כאשר החבל עם הקשרים משתלשל מאחורי הספינה. הימאי בדק כמה קשרים בחבל עברו בזמן התקדמות הספינה ומודיע לקפטן: (לדוגמא) "עברו 10 קשרים" מאחר ואורך החבל והקשרים עליו היו ידועים, ניתן היה לחשב את המרחק שעברה הספינה בזמן נתון, (מדידת הזמן נעשתה ע"י שעון חול) התוצאה שניתקבלה = מהירות!

גם בימינו מהירות ספינות בים נימדד בקשרים. "קשר" הוא מהירות של "מייל ימי בשעה". (בדומה למהירות ביבשה "קילומטר בשעה"= קמ"ש). לדוגמא: כאשר ספינה מפליגה במהירות של 10 קשר, היא עוברת מרחק של 10 מייל ימי בשעה. (1 מייל ימי = 1.852 ק"מ) כמובן שיטות מדידת המהירות בכלי שיט השתפרו בינתיים, אבל מעניין לציין: מד המהירות הימי בספינות מכונה עד היום "לוג" (בול עץ באנגלית).

באופן מעשי יש כמה שיטות טכניות למדידת מהירות של כלי שיט.

  1. מדחף קטן שמורכב בתחתית הספינה, בזמן תנועת הספינה, המדחף מסתובב. הסיבובים מפעילים שעון שמראה את המהירות (אפשרות העברת הסיבובים לשעון מכנית או חשמלית).
  2. חיישן "דופלר" שמורכב בתחתית הספינה, "חש" את תנועת המים שעוברת על פניו. נתון זה מעובר אלקטרונית לשעון מדידה מהירות .
  3. השיטה הנפוצה בימינו: מדידת מהירות ע"י מכשיר GPS - כידוע מכשיר ה- GPS מאפשר לאתר את מיקומינו על כדור הארץ (באמצעות לווינים). מאחר ומיקומינו משתנה בזמן תנועת כלי השיט, מכשיר ה- GPS יודע לתרגם את התנוע של כלי השיט למהירות, שמוצגת בדיקנות רבה על צג המכשיר.

מהירויות ממוצעות של כלי שיט:
סוג גלי שיט מהירות ממוצעת
יאכטות קרוז / סירות מפרש 6-8 קשר
יאכות מפרש תחרותיות 10-15 קשר
יאכטות / סירות מנועיות 20-30 קשר
אונית נוסעים / מסע 15-20 קשר
כלי שיט צבאיים 30-50 קשר

 

עוד מאמרים בנושא: שיט, ניווט ואתרים מעניינים

 
 
כל הזכויות שמורות לחדשות שיט © sailing-news.co.il וובמאסטר | מודעות לוח | אתרי שיט | פרסום באתר