חדשות שיט - עמוד הבית
Switch Language to English מודעות לוח - יאכטות - אפשרויות פרסום ספריית מאמרים בנושא שיט הפניית שאלות למומחי שיט אינדקס אתרי השיט של ישראל ואתרי שיט עולמיים מזג אויר במזרח הים התיכון מרינות במזרח הים התיכון אינדקס מקצועות השיט פורום שיט וימאות


חדשות והודעות

 

מרדף והצלה מול מרינה תל אביב...

דרמה קטנה שעלולה הייתה להיגמר באסון גדול!

יום שבת 28/5/2011 סביבות שעה 16:00 מול מרינה תל אביב., הרוח צפונית מערבית בעוצמה של 15-20 קשר, גובה גלים כ- 1-1.5 מטר,  היאכטה "מריקה" דופור 30 רגל, משייטת לכיוון מערב-דרום מערב מרחק של כ- 1.5 מייל מהחוף. במריקה מבחינים בקטמרן קטן (לא מזהים דגם) שהתהפך. שני אנשי הצוות במים, מנסים לייצבו בשיטה המקובלת בעמידה על הבידון. לאחר מספר שניות המאמצים נושאים פרי והקטמרן מתיישר! אחד מאנשי הצוות מצליח לטפס עליו ומתחיל להשיט את הסירה, כאשר איש הצוות השני נשאר במים. האיש במים עושה סימנים בידיים כדי שהאיש בסירה יסתובב ויחזור לקחת אותו... משום מה, איש הצוות בסירה לא מצליח לשלוט על הסירה ולא מצליח להסתובב כדי לאסוף את חברו... הקטמרן נראה בחוסר שליטה ומתרחק במהירות מחברו שבמים!
 
בינתיים היאכטה "מריקה" מתקרבת לאיזור, משחררת מפרשים כדי להאט ולעקוב אחר ההתפתחויות. לאור המצב נראה שיש כאן סכנת נפשות. האדם במים נימצא כ-3 ק"מ מהחוף וחברו בקטמרן מתרחק וניסחף ללא שליטה...
 
ב"מריקה" קולטים את המצב, עושים גישה זהירה אל הבחור הצעיר במים, מעלים אותו לסיפון. הבחור הצעיר מסביר שהאיש שנשאר בקטמרן לא מיומן ביותר והוא מבקש להעבירו לקטמרן כדי לעזור לחברו להשיט את הסירה ולחזור לחוף. במריקה מתניעים את המנוע וב"פול טורים" ומתחיל מרדף אחרי הקטמרן המתרחק. כעבור כ- 10-15 דקות מצליחים להגיע אל הקטמרן.  "מריקה" מתקרבת כדי 5 מטר לצידו של הקטמרן, הבחור הצעיר מזנק מהסיפון ומצליח לעלות על סיפון הקטמרן, להצטרף לחברו. ביחד משתלטים על הסירה עושים "סיבוב" ומתחילים לחזור לכיוון החוף! 
 
סוף טוב הכל טוב! בכל זאת חומר למחשבה...
איך קורה שצוות לא מיומן (אולי מיומן בחלקו) יוצא לים הפתוח במצב של ים גלי ורוח חזקה.
האם יש גוף האחראי לתת "אישור לצאת לים" או למנוע יציאה במיקרה הצורך?
האם יש דרישות רישוי או דרישות מיומנות מינימלית לאנשי צוות של סירות מפרש קטנות?
האם יש ציוד הצלה, בטיחות, או תקשורת שסירה כזאת חייבת לשאת?
 
התשובות ידועות ודורשות התייחסות: המיקרה המתואר לעיל עלול היה להסתיים באסון ואבדן חיים. כדאי היה שאנשים אחראים יתנו את הדעת לנקודות הכשל הנ"ל - לפני שקורה האסון!
 
 
 
 


29/5/2011

חזרה | לאינדקס חדשות שיט | לארכיון חדשות השיט

 
   
כל הזכויות שמורות לחדשות שיט © sailing-news.co.il וובמאסטר | מודעות לוח | אתרי שיט | פרסום באתר