חדשות שיט - עמוד הבית
Switch Language to English מודעות לוח - יאכטות - אפשרויות פרסום ספריית מאמרים בנושא שיט הפניית שאלות למומחי שיט אינדקס אתרי השיט של ישראל ואתרי שיט עולמיים מזג אויר במזרח הים התיכון מרינות במזרח הים התיכון אינדקס מקצועות השיט פורום שיט וימאות


חדשות והודעות

 

מיגדלורים בחופי ישראל וקצת היסטוריה

עזרי ניווט להפלגה בליליה לחופי ישראל

מגדלי אור הוקמו בעבר ההיסטורי בכמה נקודות חשובות לאורך החופים של ישראל, כגון: עכו, חיפה, עתלית, קיסריה, דור העתיקה, כניסה "לנהר" הרקון, יפו, ואשקלון.  כיום רוב המיגדלורים ההיסטוריים האלו לא קיימים עוד, אבל חלקם עוד מוצב על קנם ומשמשים עדות לחשיבותם בימי עבר, לדוגמא: "המיגדלור" בכניסה לנחל הירקון ליד תחנת הכוח רידינג. המיגדלור של יפו, משפץ וצבוע יפה מזדקר מעל הנמל אבל התאורה שלו לא פועלת...

מבחינה גיאוגרפית משרטט החוף של ישראל מחיפה ועד איזור עזה קו ישר פחות או יותר ומתעקל במיקצת. כאשר מפרץ חיפה וראש הכרמל היא הנקודה הדומיננטית בגיאוגרפיה של החוף. ואכן שם הוקם בעבר ומשמש עד היום המיגדלור חיפה השולט על חופי צפון הארץ. כאשר בצידו השני של המפרץ מנצנץ "אחיו הקטן" מיגדלור עכו.  
 
אכן, המיגדלור הרציני היחיד ששומר על כבודו ומשמש אתר ניווט חשוב במבואות הימיים הצפוניים של מדינת ישראל, הוא מיגדלור חיפה המכונה "סטלה מאריס"- קצת היסטוריה על מידלור חשוב זה:
סטלה מאריסלטינית: Stella Maris - "כוכב הים") הוא אזור בצידו הצפוני מערבי של ראש הכרמל שבו שוכנים זה מאות שנים מנזר וכנסייה השייכים למסדר הכרמליתי וכן מבנה ובו המיגדלור.בתקופה האותמנית פקד עבדאללה פאשה, שליט עכו, להרוס את מבנה הכנסייה, ולהשתמש באבניו על מנת להקים לעצמו בית קיץ. ב-1928 לאחר כיבוש הבריטים בארץ ישראל והקמתו של נמל חיפה, הוקם מגדלור על ארמון הקיץ של עבדאללה פאשה. האזור נתפס על ידי הצבא הבריטי בזכות מיקומו האסטרטגי, והוא שימש אותם עד תום המנדט הבריטי ועזיבתם הסופית את ישראל בסוף יולי 1948. אחרי עזיבתם השתכן בו הצבא הישראלי בדרך‏ וכיום הוא משמש כבסיס חיל הים.
 
איזור המרכז והדרום מאופיין בעיקר ע"י חופים חוליים, בקטעים מסויימים עם רקע של מצוקי כורכור. פה ושם מפרצים זעירים (עתלית, נוה ים, נחשולים, חוף דור, מכמורת, קיסריה, יפו) ומספר איונים וסלעים קטנים בקרבת החוף.
 
בדרום הארץ, מיגדלור חדש יחסית, ללא ייחוד היסטורי מיוחד מגדלור אשדוד. מוצב על גבעה מעל הנמל. המגדלור פעיל ומשמש אתר ניווט שמשרת את תנועת האוניות לנמל אשדוד.
 
פרט לשני המיגדלורים הדומיננטיים הנ"ל פועלים לאורך חופי ישראל של הים התיכון כמה מיגדלורים קטנים ואורות ניווט בכניסות למעגנים ומרינות, כלהלן:
מעגן הדייג מרינה עכו, מעכן מכמורת, מרינה הרצליה, מרינה תל אביב, מרינה יפו, מרינה אשדוד, מרינה אשקלון. את המיקום הגיאוגרפי, מאפייני התאורה ועוד פרטים על כל המיגדלורים בישראל, ניתן למצוא באתר השייט www.sailing-news.co.il ראה"מרינות" --> ישראל.
 
 
 


29/5/2011

חזרה | לאינדקס חדשות שיט | לארכיון חדשות השיט

 
   
כל הזכויות שמורות לחדשות שיט © sailing-news.co.il וובמאסטר | מודעות לוח | אתרי שיט | פרסום באתר