חדשות שיט - עמוד הבית
Switch Language to English מודעות לוח - יאכטות - אפשרויות פרסום ספריית מאמרים בנושא שיט הפניית שאלות למומחי שיט אינדקס אתרי השיט של ישראל ואתרי שיט עולמיים מזג אויר במזרח הים התיכון מרינות במזרח הים התיכון אינדקס מקצועות השיט פורום שיט וימאות


חדשות והודעות

 

הצי הטורקי מפגיז אזורים שבין שדות הגז של ישראל וקפריסין!

האם אנחנו מתקרבים לאימות צבאי בנושא הקידוחים ואספקת הגז מהמזרח התיכון לאירופה?

 נשיא קפריסין דימטריס כריטופאייס Demetris Christofias, קרא ביום שישי 23.12, לטורקיה לנטוש את דיפלומטיית 'ספינות התותחים' שלה, והזהיר אותה מפני תוצאות חמורות 'שלא תהיינה טובות' במיוחד לטורקים ולטורקים הקפריסאים. המקורות הצבאיים של ממשלת קפריסין מדווחים, כי אזהרה קפריסאית זו ניתנה לאחר שהחל מיום ד' 21.12, החלו אוניות מלחמה טורקיות מפגיזות באש חיה מרחבים במזרח הים התיכון הקרובים לשדות הגז הישראליים 'ליוויתן', בתגובה, תגברו ישראל וקפריסין את נוכחות הציים שלהן מסביב לשדות הגז.כידוע, ירושלים, וניקוסיה, מתואמות ביניהן במדיניות הכלכלית והביטחונית הקשורה בפיתוח שדות הגז במזרח הים התיכון. חלק מתיאום זה מתבטא בעובדה כי קידוחי הגז הישראליים והקפריסאיים מבוצעים על ידי אותה חברה, 'נובל אנארג'י' Noble Energy Inc, בה שותפות שתי חברות ישראליות 'דלק קידוחים' ו'אבנר חיפושי נפט'. החברות הישראלית אינן משתתפות בקידוחים באיזורי הקידוח של קפריסין,שם חברת הנפט הלאומית הקפריסאית היא השותפה המקומית של החברה האמריקנית.
ישראל וקפריסין מעריכות כי פוטנציאל הגז הנמצא במזרח הים התיכון, ואשר ברובו עדיין לא התגלה, יכול להפוך אותן לספק העיקרי של גז לאירופה, מבלי שאספקה זו תהייה תלויה בצינורות הגז הטורקיים והרוסיים. ביום שני 19.12, הודיעה חברת 'נובל אנרג'י' כי מעריכה כי כמויות הגז שהתגלו ב'ליוויתן', הן  גדולות ב-6.3 אחוז מאשר הוערך קודם לכן. הערכה הקודמת הייתה כי בשדה מצויים  למעלה מ-16 טריליון רגל מעוקבים של גז  ההערכה החדשה מדברת על  20 טריליון.

 לא ישראל ולא קפריסין דיווחו על ההפגזות הטורקיות מאחר והן נערכות במים בינלאומיים. אולם  ביום שישי החליט נשיא קפריסין לשבור את קשר השתיקה, כדי להרתיע את טורקיה לנקוט צעדים צבאיים נוספים, כאשר קפריסין תפרסם פרטים על שדה גז חדש שהתגלה בשטחה. קפריסין עומדת להודיע  בקרוב על מציאת שדה גז קפריסאי, הנמצא מול שדה הגז הישראלי. מעריכים כי בשדה זה ישנן עתודות של כ-10 טריליון רגל מעוקב גז ואולי יותר.הערכה בניקוסיה ובירושלים היא, כי הטורקים יגבירו את הפעולות הצבאיות שלהם מסביב לשדות הגז הישראלים והקפריסאים עם פרסום ההודעה בניקוסיה.
 
אם אכן יתממשו התחזיות יהיה קושי בהפלגה של יאכטות מישראל לקפריסין, נקוה ששלטונות הביטחון לא יטילו מגבלות מיוחדות על ההפלגות בין קפריסין לישראל. בכל מיקרה יש לעקוב אחרי ההתפתחויות בתחום זה.


 


26/12/2011

חזרה | לאינדקס חדשות שיט | לארכיון חדשות השיט

 
   
כל הזכויות שמורות לחדשות שיט © sailing-news.co.il וובמאסטר | מודעות לוח | אתרי שיט | פרסום באתר